آیا دوره‌های واقعیت مجازی (VR) آینده آموزش هستند؟

پیشرفت‌های سریع در فناوری، یادگیری را به روش‌هایی تغییر داده است که چند دهه قبل غیرقابل‌تصور بود. این مقاله به بررسی این موضوع می‌پردازد که چرا واقعیت مجازی چنین نقشی حیاتی در آینده یادگیری دارد.

چرا در برنامه آموزشی خود به واقعیت مجازی نیاز دارید؟

photo 2022 07 21 12 11 12

آموزش آنلاین، به‌ویژه، استفاده از رایانه‌های بزرگ و چندرسانه‌ای به ارائه تجربیات یادگیری کاملاً از راه دور با استفاده از دستگاه‌هایی که می‌توانند در کف دست شما قرار گیرند، تبدیل شده است. اکنون به نظر می‌رسد مرحله بعدی آموزش آنلاین دوره‌های واقعیت مجازی (VR) است. تجربیات یادگیری همه‌جانبه، کاربران را به یک محیط یادگیری بدون حواس‌پرتی منتقل می‌کند که در آن آموزش عملی معنای جدیدی پیدا می‌کند. در این مقاله، تعدادی از مزایای استفاده از واقعیت مجازی در آموزش را بررسی می‌کنیم.

مزایای استفاده از واقعیت مجازی (VR) در آموزش

photo 2022 10 07 10 15 54

به نظر می‌رسد یادگیری فراگیران مبتنی بر واقعیت مجازی دنیای آموزش الکترونیک را متحول کرده است. این دیگر خوابی خیالی نیست و سازمان‌ها اکنون می‌توانند از واقعیت مجازی برای تقویت یادگیری تجربی استفاده کنند. بیایید به برخی از مزایای واقعیت مجازی که یادگیری الکترونیک را به یک تکنیک آموزشی بی‌نظیر تبدیل می‌کند نگاه کنیم.

۱. یادگیری مبتنی بر تمرین
بهترین مزیت استفاده از واقعیت مجازی یا VR در یادگیری این است که به یادگیرندگان اجازه می‌دهد نظریه را با عمل ترکیب کنند. فراگیران می‌توانند با واقعیت مجازی یک سناریو خاص را اجرا کنند یا قطعات را تقریباً به همان روشی که در زندگی واقعی اتفاق می‌افتد، فقط با استفاده از یک برنامه آموزشی واقعیت مجازی مونتاژ کنند. ناگفته نماند که یادگیری با واقعیت مجازی باعث تکرار می‌شود و در نتیجه حفظ اطلاعات جدید را بهبود می‌بخشد. فراگیران می‌توانند فعالیت‌ها را هر چند بار که می‌خواهند تکرار کنند و هر بار انتخاب‌ها و نتایج مختلف را بررسی کنند. در نتیجه، آن‌ها با واقعیت مجازی درک عمیق‌تری از موضوعی که می‌خواهند یاد بگیرند به دست می‌آورند.

۲. فراهم‌سازی محیط آموزشی بدون حواس‌پرتی
با توجه به اینکه تلفن‌های هوشمند و سایر دستگاه‌های دیجیتال زندگی ما را تحت کنترل دارند، متمرکز ماندن و انجام حتی یک کار ساده بدون وقفه می‌تواند بسیار دشوار باشد. این امر تأثیر مستقیمی بر تجربه یادگیری دارد، زیرا از جذب و حفظ اطلاعات کامل توسط فراگیران جلوگیری می‌کند. با این حال، یادگیری و آموزش با واقعیت مجازی با مسدود کردن دنیای واقعی همراه با حواس‌پرتی‌های فراوان راه‌حلی مؤثر در این زمینه ارائه می‌دهد. یادگیرندگان در موضوع آموزشی تمرکز داشته و حواس‌پرتی‌های بیرونی دیگر مانعی برای غلبه بر یادگیری دانش آموزان نیست. این فقط هدست های واقعیت مجازی نیست که وارد کلاس می‌شود. حتی تلفن‌های هوشمند نیز می‌توانند به ابزارهای قدرتمندی تبدیل شوند که به دانش ‌آموزان کمک می‌کند تا روی کار در حال انجام تمرکز کنند و از فرصت‌های آموزشی، حداکثر استفاده را ببرند.
۳. ارائه تجربیات یادگیری جذاب
آموزش و یادگیری می‌تواند به‌وسیله واقعیت مجازی (VR) زنده شود. واقعیت مجازی این امکان را می‌دهد که به‌جای خواندن اسناد، تماشای فیلم یا گوش دادن به یک مربی، فوراً دانشجویان و دانش آموزان را به مکان دیگری منتقل کند. در دنیای واقعیت مجازی، فراگیران می‌توانند بیشتر حواس خود را برای تمرین مفاهیم جدید و تقویت مهارت‌های خود در هر موضوعی به کار ببرند. واقعیت مجازی، مشارکت و انگیزه کارکنان را برای گسترش پایگاه دانش خود افزایش می‌دهد.

۴. ارائه یادگیری شخصی
یادگیری یک تجربه منحصر به فرد برای همه است. با این حال، دوره‌های آموزشی تک بعدی همه را مجبور می‌کند تا با سرعت یکسانی یاد بگیرند و از مطالب آموزشی مشابهی استفاده کنند. خوشبختانه، واقعیت مجازی دوره‌های بسیار شخصی سازی شده و قابل تنظیمی را ارائه می‌دهد که متناسب با اولویت‌های آموزشی هر فرد است. در محیط واقعیت مجازی ، کاربران می‌توانند فعالیت‌ها را با سرعت، آهسته یا هر چند بار که لازم است انجام دهند. انعطاف پذیری توانایی یادگیری در چنین محیط جالب و مرتبطی است که باعث محبوبیت یادگیری همه‌جانبه می‌شود. درواقع، ابتکارات آموزش الکترونیک و واقعیت مجازی اغلب دست به دست هم می‌دهند. برای مثال، بسیاری از فعالیت‌های آموزش الکترونیکی می‌توانند در یک محیط واقعیت مجازی یا VR انجام شوند تا غوطه‌وری در این دنیا را افزایش دهند.

۵. ایجاد فضایی برای اشتباهات
اشتباهات بخش بسیار مهمی از فرآیند یادگیری هستند. با این حال، آن‌ها می‌توانند هزینه زیادی داشته باشند. فرض کنید شرکت شما در حال آموزش کارکنان جدید در مورد وسایل نقلیه انباراست. کارمندان باید یاد بگیرند، اما شما نمی‌توانید در این فرآیند خطر نابودی محصولات را داشته باشید. اینجاست که دوره‌های واقعیت مجازی وارد می‌شوند. کارمندان می‌توانند بدون هیچ خطری یک هدست واقعیت مجازی استفاده کنند و در دنیای مجازی تمرین کنند. عدم نگرانی در مورد اشتباهات پرهزینه در دنیای واقعیت مجازی به یادگیرندگان اعتماد به نفس می‌دهد تا چیزهای جدید را امتحان کنند و همه جایگزین‌ها را آزمایش کنند. به این ترتیب، زمانی که زمان انجام کار واقعی فرامی‌رسد، دقیقاً می‌دانند که چگونه با آن رفتار کنند.

۶. پیگیری پیشرفت
آخرین مزیت واقعیت مجازی که باید به آن اشاره‌کنیم، توانایی آن در سنجش پیشرفت یادگیرنده است. بیشتر پلتفرم‌های پیشرفته ایجاد دوره‌های واقعیت مجازی ، مانند CenarioVR ، تجربیات یادگیری را در زمان واقعی نظارت می‌کنند. سپس داده‌های جمع‌آوری‌شده را می‌توان با مربیان به اشتراک گذاشت تا بتوانند بازخورد فوری ارائه دهند. همچنین، دوره‌های آموزشی واقعیت مجازی را می‌توان در LMS موجود شما ادغام کرد و حتی با یک هدست واقعیت مجازی از LMS در صورت استفاده از CenarioVR() مشاهده کرد و به شما امکان می‌دهد هرگونه گزارشی را ایجاد کنید. بنابراین، تمام جنبه‌های تجربه یادگیری قابل اندازه‌گیری می‌شوند و به پیشرفت یادگیرنده در مراحل بعدی کمک می‌کنند و اثربخشی برنامه آموزشی را تضمین می‌کنند.

چگونه می‌توانید دوره آموزشی واقعیت مجازی خود را ایجاد کنید؟

photo 2022 10 07 10 16 02

اکنون می‌دانید که دوره‌های آموزشی واقعیت مجازی چقدر می‌تواند برای پیشرفت کارمندان و موفقیت سازمان شما مفید باشد. اما چگونه می‌توان دوره آموزشی مبتنی بر واقعیت مجازی خود را ایجاد کرد؟ اکثر ابزارهای تألیف به کسب‌وکارها اجازه می‌دهند دوره‌های آموزشی خود را ایجاد کنند، حتی اگر تیم‌های توسعه آن‌ها به این اندازه از فناوری آگاه نباشند. تنها کاری که آن‌ها باید انجام دهند این است که مواد خود را آماده کنند، از قالب‌های داخلی استفاده کنند و سپس اجازه دهند نرم‌افزار جادوی خود را انجام دهد و همین امر می‌تواند برای دوره‌های VR نیز اعمال شود. ابزارهای ایجاد دوره واقعیت مجازی مانند CenarioVR شمارا در هر مرحله از فرآیند ایجاد راهنمایی می‌کند و به شما کمک می‌کند محتوای آموزشی جذابی تولید کنید و توسعه نیروی کار را تقویت کنید. این فرآیند با ثبت محیط آموزشی شما در یک ویدیوی ۳۶۰ درجه شروع می‌شود. مرحله دوم و نهایی ایجاد و افزودن نقاط تعاملی است، مانند اشیاء سه‌بعدی، بازی‌ها، آزمون‌ها و غیره. پس از آماده شدن دوره واقعیت مجازی، می‌توانید آن را در وب، دستگاه‌های تلفن همراه یا LMS موجود خود منتشر کنید.
یادگیری همه‌جانبه و به‌خصوص واقعیت مجازی، راهی شگفت‌انگیز برای ایجاد انگیزه در کارکنان شما برای شرکت در برنامه آموزشی شرکت شما است. واقعیت مجازی همچنین توسعه مهارت، حفظ دانش و رضایت کارکنان را ارتقا می‌دهد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک ابزار ایجاد دوره واقعیت مجازی را انتخاب کنید تا برنامه آموزشی خود را تولید کنید و شاهد رشد کسب‌وکار خود باشید.