برگزاری جلسه حمایت از تولیدات دانش بنیان

 

در اجرای تحقق شعار سال ۱۴۰۱ «سال تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین» جلسه بررسی راهکارهای حمایت از شرکت های دانش بنیان در دفتر آستان قدس استان آذربایجان شرقی تشکیل شد.

به گزارش آستان نیوز از آذربایجان شرقی، جلسه حمایت از تولیدات دانش بنیان با حضور مسئولان پارک علم و فناوری استان و مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی استان برگزار گردید.

محمدیوسف شاکری، مسئول کانون های خدمت رضوی در استان آذربایجان شرقی با اشاره به اهمیت تحقق شعار سال تعیین شده از سوی مقام معظم رهبری بیان داشت: بیش از یک دهه است که رهبر معظم انقلاب، شعار سال را با موضوع مباحث اقتصادی اعلام می‌کنند پس این، نقشه راه است.

وی افزود: مدت‌ زمان زیادی است که مردم ایران از نظر اقتصادی تحت فشار قرار دارند که این موضوع باعث شده است تا مسائل علمی،فرهنگی، اجتماعی و پژوهش کم‌رنگ‌تر شوند، چرا که وقتی مردم درگیر معیشت خود باشند نمی‌توانند در عرصه‌های علوم نوین نقش‌آفرینی نمایند و به همین دلیل دشمن در کشورهایی که قصد دارد با سیاست‌های استعماری پیش برود از همین حربه استفاده می‌کند. به همین دلیل مقام معظم رهبری هوشمندانه موضوعات اقتصادی را به‌عنوان شعار سال‌های مختلف انتخاب کردند زیراکه بتواند نقشه راهی‌ برای توسعه و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و عبور از بحران اقتصادی خواهد باشد.

شاکری تصریح کرد: مشکلات اقتصادی با مشارکت و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و دولتی قابل حل می‌باشد. همچنین مهم‌ترین موانع نیز سستی و بهانه‌جویی‌های بی‌مورد برای شرکت‌های دانش‌بنیان از سوی برخی مسئولان است که نباید این سستی را شاهد باشیم. باید به این درک برسیم که موانع تولید توسط شرکت‌های دانش‌بنیان قابل حل است و اقتصاد کشور که به بخش کشاورزی وابستگی زیادی دارد، با کمک این شرکت‌ها و کارهای تحقیقاتی گسترده قابل رفع می‌باشد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: کشور در اشتغال‌آفرینی نیز دچار مشکل است و سرمایه غنی از جوانان داریم که دارای تحصیلات عالی هستند، باید زمینه‌ای فراهم شود تا جوانان برومند کشور در همان رشته‌های مرتبط خودشان صاحب کار شوند که در این مورد نیز شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند نقش مهمی را ایفا نمایند و با تقویت تولید زمینه اشتغال سالم برای جوانان هم ایجاد می گردد.

در این جلسه مرتضی محمودزاده، مدیر مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی با ارائه گزارشی آخرین پدیده‌های فناوری موجود در مرکز رشد را معرفی کرد که با بیان نظرات نمایندگان پارک علم و فناوری در خصوص پیشرفت و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان همراه گردید.

در پایان این جلسه مقرر شد تا طرح های مورد نیاز برای سرمایه گذاری از جانب پارک علم و فناوری به دفتر آستان قدس رضوی استان آذربایجان شرقی معرفی شوند و از ظرفیت خیرین استان در زمینه رشد فعالیت های دانش بنیان و فناور استفاده گردد.

منبع خبر