شتابدهنده تحلیلگران

آیین امضای تفاهم نامه سرمایه گذاری خطر پذیر

آیین امضای تفاهم نامه سرمایه گذاری خطر پذیر به مبلغ پنجاه میلیارد ریال فیمابین صندوق پژوهش و فناوری استان آذربایجان شرقی و شتابدهنده تحلیلگران جهت سرمایه گذاری در استارتاپ ها و طرح های سرمایه پذیر

سرمایه گذاری خطر پذیر (Venture Investing) به سرمایه گذاری بر استارتاپ‌ها و کسب و کار های نوپا گفته می‌شود. بدلیل وجود ریسک‌های بسیاری که در مسیر موفقیت و همچنین احتمال بسیار کم موفقیت‌های بزرگ در استارتاپ‌ها، به سرمایه گذاران در مراحل مختلف توسعه یک استارتاپ، خطر پذیر یا جسور گفته می‌شود. در واقع اگر استارتاپ را کسب و کاری نوپا، تکنولوژی محور و مقیاس‌پذیر تعریف کنیم، ایجاد تحول در صنعت مورد فعالیت، افزایش سریع سهم از بازار هدف و دستیابی به برتری، بدون وجود سرمایه گذاران خطر پذیر در مراحل مختلف رشد و افزایش مقیاس امکان‌پذیر نیست و توان استارتاپ ها در مراحل اولیه به جهت تامین هزینه های اجرایی خود بسیار تابع منابع مالی که توانسته اند جذب کنند.

از طرفی بدلیل بالا بود هزینه های مورد نیاز استارتاپ‌ها برای رشد و مقیاس پذیر شدن، معمولا سرمایه گذاران خطر پذیر اشخاص حقوقی؛ شرکت یا صندوق‌هایی هستند که سرمایه در دسترس خود را از مجموعه‌ای از افراد و نهادهای ثروتمند (صندوق‌های بازنشستگی، بانک‌ها و بیمه‌ها، نهادهای خیریه و دانشگاهی، شرکت‌های بزرگ و…) تأمین کرده‌اند.

می‌توان گفت سرمایه گذاران خطر پذیر با فراهم نمودن سرمایه مورد نیاز استارتاپ‌ها در مراحل مختلف، تأمین مالی پر ریسکی را بر عهده می گیرند. موفق‌ترین شرکت‌ها مانند مایکروسافت، آمازون، فیسبوک، اپل، گوگل و… همگی در مراحلی از رشد خود توسط سرمایه گذاران خطر پذیر تأمین مالی شده‌اند.

با توجه به اینکه صندوق های سرمایه گذاری به جهت سرمایه گذاری بر روی استارتاپ ها نیازمند داشتن دانش فنی در همان حوزهٔ مورد فعالیت استاراتاپی را دارند و به جهت انجام ارزشیابی های متفاوتی که در مراحل مختلف بایستی از افراد تیم ها و روند های اجرای رسیدن به اهداف تعیین شده استارتاپ ها صورت پذیرد، این روند ها توسط شتابدهنده های تخصصی که در حوزه های مختلفی مانند فناوری اطلاعات و ارتباطات و یا صنعتی و … فعال هستند انجام می پذیرد و بدین شکل می باشد که استارتاپ با استقرار در شتابدهنده ها مراحل محتلف را طی نموده و نمونه سازی ها را انجام داده و مراحل مختلف از جمله بازاریابی و تجاری سازی و ورود به بازار ها را تا مراحلی که در برنامه آنها تعریف شده و بر اساس میزان تامین سرمایه اولیه که توسط شتابدهنده ها صورت پذیرفته است، سرمایه گذاری هایی با منابع بالاتر توسط صندوق های سرمایه گذاری و با هماهنگی شتابدهنده ها بر اساس گزارش های عملکردی که از مراکز شابدهی برای سرمایه گذاری بر روی استارتاپ های مستقر در شتابدهنده، ارائه می شود؛ اقدام به تامین مالی بصورت سرمایه گذاری خطر پذیر و یا بصورت هم سرمایه گذاری در شرکت های دانش بنیان می نماید.

 

تفاهم نامه شتابدهنده تحلیلگران

 

در طی تفاهم نامه عقد شده فیمابین صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی استان آذربایجان شرقی با مدیریت جناب آقای دکتر احمدی و همچنین شتابدهنده تحلیلگران، هدف ایجاد سرمایه گذاری های خطر پذیر و هم همچنین سرمایه گذاری هایی بصورت هم سرمایه گذاری در تیم های مستقر در شتابدهده تحلیلگران می باشد که با خط اعتباری تعیین شده به مبلغ پنجاه میلیارد می باشد.

صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی استان آذربایجان شرقی ازجمله صندوق های فعال در استان آذربایجان شرقی می باشد که توانسته است با عملکرد بسیار بالای خود، زیست بوم فناوری و نوآوری در استان را رونق خوبی بدهد و باعث افتخار شتابدهنده تحلیلگران می باشد که توانسته است این تفاهم نامه ارزشمند را با صندوق پژوهش و فناوری عقد نماید.