تفاهم نامه همکاری شتابدهنده تحلیلگران با اداره کل هواشناسی

پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی ، اداره کل هواشناسی استان آذربایجان شرقی  و مرکز نوآوری و شتابدهی تحلیلگران به جهت پایه‌گذاری، تقویت و توسعه همکاری ها و مشارکت در اجرای پروژه های مختلف در راستای برطرف نمودن نیاز های اداره کل هواشناسی با هدف تجاری سازی و تولید صنعتی، تفاهم‌ نامه همکاری سه جانبه عقد نمودند.

از جمله مفاد این تفاهم نامه سه جانبه می توان به مواردی همچون، استفاده از ظرفیت های پارک علم و فناوری، تیم های مراکز رشد استان آذربایجان شرقی و همچنین تیم ها و استاراپ های فعال در شتابدهنده های استان، در بررسی، ارزیابی و راه اندازی طرح های نوآورانه در حوزه طراحی تجهیزات سخت افزاری و بروز رسانی نرم افزار های مورد استفاده در مرکز هواشناسی و تولید نرم افزار های تخصصی متناسب با نیاز های این مرکز اشاره نمود.

شتابدهنده تحلیلگران پارک علم و فناوری استان آذربایجان شرقی

از دیگر اهداف تفاهم‌نامه؛ حمایت و بهره گیری از دانش هوش مصنوعی و سایر فناوری ها در هوشمندسازی اداره هواشناسی می باشد. با در نظر گرفتن کلان داده ها (Big Data) های موجود در اداره کل هواشناسی که طی سالیان متمادی جمع آوری شده است و بهره مندی از این داده ها در راستای پیش بینی های جوی استان و استخراج اطلاعات بسیار ارزشمند به جهت استفاده سایر اداره های استان از جمله جهاد کشاورزی و راه داری و حمل و نقل جاده ای؛ تیم ها و استارتاپ های فعال در زمینه هوش مصنوعی و هوشمند سازی، می توانند از این موقعیت بوجود آمده استفاده حداکثری نمایند و علاوه بر گسترش زمینه های فعالیت خود، نیاز های موجود در استان را در حوزه هوا شناسی برطرف نمایند.

یکی از پیشنهاد هایی که در طی این تفاهم نامه ارائه شده است، برگذاری رویداد کارآفرینی (Reverse Pitch) در دی ماه در استان آذربایجان شرقی می باشد که نمایندگان اداره کل هواشناسی با ارائه نیاز ها، با تیم ها و استارتاپ هایی که دارای راه حل، دانش و تکنولوژی حل مسئله و نیاز اداره باشند، قرارداد همکاری عقد نمایند.

شتابدهنده تحلیلگران پارک علم و فناوری استان آذربایجان شرقی3

دپارتمان فناوری اطلاعات شتابدهنده تحلیلگران و تیم های عضو در شتابدهنده آمادگی خود را به جهت همکاری و رفع برخی از نیاز های اداره کل هواشناسی اعلام نموده اند اما با توجه به گستردگی و تنوع بالای نیاز های سخت افزاری و نرم افزاری، نیاز است شرکت های دانش بنیان، تیم ها و استارتاپ هایی که توانایی حل مشکلات این اداره را دارند، حتما وارد عمل شده و با تمام توان به برطرف نمودن این نیاز ها که بیشتر آنها حیاتی می باشند، اقدام نمایند. دپارتمان هوش مصنوعی و یادگیری ماشین شتابدهنده تحلیلگران نیز از تیم ها و استارتاپ هایی که دارای ایده استفاده از بیگ دیتا ها برای استخراج اطلاعات ارزشمند می باشند حمایت های لازم را نموده و بستر ساز بهره مندی این افراد از دیتا های اداره کل هواشناسی می باشد.

شتابدهنده تحلیلگران پارک علم و فناوری استان آذربایجان شرقی2