حضور مهندس هاتمی در میزگرد تخصصی پیشران اقتصاد

حضور مهندس حاتمی در میزگرد تخصصی پیشران اقتصاد

میزگرد تخصصی پیشران اقتصاد که موضوع اصلی آن فن بازار بود، با حضور مهندس حاتمی برگزار شد . به گزارش پیشران اقتصاد؛ در این میان نبود اعتبار کافی برای حمایت از فناوران به شدت حیات اکوسیستم دانش بنیان را تهدید می کند. بدون تردید هر گونه کوتاهی در این زمینه موجب مهاجرت نخبگان فناور خواهد شد و کشور با وجود نیازی که به این فناوران دارد دست خالی خواهد ماند.
در این میزگرد تخصصی مدیرعامل شتاب‌دهنده تحلیلگران گفت: اکثر مسایل و مشکلات در حوزه دانش بنیان از سوی دوستان مطرح شد ولی در این زمینه یک پیشنهاد می توانم داشته باشم آن هم این است که منطقه آزاد ارس نقش حاکمیتی داشته باشد و یک شبکه بین شتاب‌دهنده، پارک علم و فناوری و فناوران ایجاد کند و بیشتر از جنبه سرمایه گذای و تجاری سازی ورود کند.
داوود حاتمی در ادامه گفت : منطقه آزاد ارس برای آذربایجان شرقی یک فرصت بزرگ است ولی جنس کار دانش بنیان با جنس کار صنعتی کمی متفاوت است قوانین و روال های مراکز صنعتی باید با دانش بنیان ها متفاوت باشد و با همان قوانین برخورد نشود.
وی افزود: برای مثال یک فناور، در ابتدا کارخانه و خط تولید آنچنانی ندارد که هزینه های زیادی نیاز داشته باشد، فناوران با سرمایه های کم و حمایت کوچک حتی می توانند در خانه فعالیت کنند و نیازی نیست که برای فعالیت از تبریز به منطقه آزاد بروند.
مدیرعامل شتاب‌دهنده تحلیلگران گفت: مسافت منطقه آزاد طولانی است حتی خود پارک علم و فناوری که مجتمع عصر انقلاب را در شهرک اندیشه ساخته است فناوران رغبتی برای رفتن به این مجمتع ندارند برای این که می گویند به جای صرف هزینه های رفت و آمد می توانیم محل کار اشتراکی در مرکز شهر پیدا کنیم.

حضور مهندس هاتمی در میزگرد تخصصی پیشران اقتصاد
حاتمی ادامه داد: منطقه آزاد ارس پروژه های کلان را جذب و در بین فناوران تقسیم کند و یا به فناورانی که محصولاتی را تولید کرده اند در حوزه صادرات حداقل برای کشورهای همسایه کمک کند که این موارد می تواند تاثیر خوبی داشته باشند.
وی با پرسش این سوال که برای تولید ملی و دانش بنیان و به منظور رفع یکی از بزرگترین نیازهای کشور چرا حمایت کافی وجود ندارد، افزود: برای اعطای تسهیلات ضمانت نامه های چند میلیاردی از فناوران می خواهند در اینجا این سوال مطرح می شود که کدام فناوری برای مثال یک ملک به ارزش ۱۰ میلیارد تومان دارد که برای اخذ تسهیلات از آن استفاده کند.
حاتمی گفت: اگر امروز منطقه آزاد، معاونت علمی، پارک علم و فناوری و بانک می خواهند حمایتی انجام دهد اول باید دغدغه ها را برطرف کنند.
وی ادامه داد: این نهادها می تواند با نظارت، مدیریت، سهامداری و هزار روش دیگر به این موضوع ورود کنند و مشکلات این حوزه را حل کنند.
حاتمی در پایان صحبت های خود اظهار کرد: وقتی این مباحث را نهادهای دولتی حل نکند بدون تردید فناور نیز نمی تواند در این کشور کاری انجام دهد و با طرح خود مجبور به مهاجرت می شود.
لینک مشروح خبر:
میزگرد تخصصی پیشران اقتصاد در حوزه فن بازار