افتتاح خانه خلاق و نوآوری تبریز تحلیلگران

سفر معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور به تبریز

در سفر یک‌روزه معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور به تبریز چند طرح دانش‌بنیان و فناورانه افتتاح و رونمایی و تفاهم‌نامه کارخانه نوآوری تبریز امضا شد.

افتتاح خانه خلاق و نوآوری تبریز

افتتاح خانه خلاق و نوآوری تبریز

نخستین خانه خلاق و نوآوری آذربایجان شرقی در تبریز افتتاح شد.
در این مجموعه با وسعت دو هزار و ۶۰۰ مترمربع ۱۵ شرکت خلاق و ۶ شتابدهنده مستقر شده است.
کرمی دبیر ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری در مراسم افتتاح این خانه گفت: خانه خلاق تبریز هشتادمین خانه خلاق کشور است و به‌زودی ۳ خانه خلاق و نوآوری دیگر در این استان راه‌اندازی می‌شود.
وی با بیان این‌که تلاش می‌کنیم تا زیست‌بوم شرکت‌های خلاق و نوآور توسعه یابد افزود خانه‌های خلاق و نوآوری، بستری برای توسعه شرکت‌های خلاق هستند که باهدف ایجاد خلق ارزش‌افزوده، اشتغال، توسعه بازار و رونق اقتصاد خلاق در کشور حمایت از این خانه‌ها را دنبال می‌کنیم.
وی ادامه داد: جریان‌سازی، تولید محتوا در حمایت از کسب‌وکارهای نوپا و استارت‌آپی، خانه خلاق و نوآوری، شرکت‌های خلاق و شرکت‌های دانش‌بنیان، مشاوره کسب‌وکار و انتقال تجربیات، آموزش و مهارت‌افزایی از جمله اهداف توسعه زیست‌بوم خلاق و نوآوری است.
هم‌زمان با افتتاح خانه خلاق و نوآوری تبریز، مرکز رشد شهرستان مرند و سراب نیز به‌صورت تصویری به بهره‌برداری رسید.
معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور همچنین از نمایشگاه محصولات شرکت‌های مستقر در خانه خلاق و نوآوری تبریز دیدن کرد.

رو نمایی طرح‌های فناورانه دانشگاه آزاد تبریز

رو نمایی طرح‌های فناورانه دانشگاه آزاد تبریز

از طرح‌های فناورانه و دانش‌بنیان دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز با حضور دکتر ستاری رونمایی شد.
مهم‌ترین این طرح‌ها، کشت جلبک اسپیرولیناست که به همت شرکت دانش‌بنیان زیست اندیشان بهفر آذربایجان با هزینه ۲۵ میلیارد ریال راه‌اندازی شده است.
اسپیرولینا گونه‌ای جلبک سبز – آبی از شاخه سیانوباکترهاست که در آب‌های مناطق گرمسیری و نیمه‌گرمسیری رشد می‌کند و در زمینه‌های مختلف از جمله تولید مکمل‌های غذایی، آرایشی و بهداشتی، داروسازی، تصفیه و تولید کود کاربرد دارد.
همچنین دستگاه تصفیه هوا با جلبک که نخستین‌بار در تبریز طراحی و ساخته شده است رونمایی شد.
دکتر ستاری ۵ طرح فناورانه را نیز در مرکز رشد مشترک پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی و دانشگاه آزاد اسلامی تبریز رونمایی کرد.
معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور همچنین از بزرگ‌ترین واحد دانش‌بنیان تولیدکننده بوردهای الکترونیکی لوازم‌خانگی کشور بازدید کرد.

امضای تفاهم‌نامه کارخانه نوآوری تبریز

امضای تفاهم‌نامه کارخانه نوآوری تبریز

تفاهم‌نامه ایجاد و راه‌اندازی کارخانه نوآوری تبریز منعقد شد.

بر اساس این تفاهم‌نامه که به امضای معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، استاندار آذربایجان‌شرقی و شهردار تبریز رسید، کارخانه نوآوری تبریز در زمینی به مساحت یک هکتار در ۸ سوله ۷۰۰ مترمربعی راه اندازی خواهد شد.
تاکنون ۱۰ کارخانه نوآوری در مناطق مختلف کشور ایجاد شده است و مسئولان آذربایجان‌شرقی، تلاش دارند آن را تا پایان سال در تبریز راه اندازی کنند.مأموریت کارخانه نوآوری جذب شتابدهنده ها، استارتآپها و شرکتهای دانش بنیان اعلام شده است.
معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور پیش از انعقاد این تفاهم‌نامه از واحدهای مرکز رشد دانشگاه هنر اسلامی تبریز دیدن کرد.

تأکید بر مزیت‌های قانون جهش تولید دانش‌بنیان

تأکید بر مزیت‌های قانون جهش تولید دانش‌بنیان

دکتر ستاری گفت: اجرای قانون جهش تولید دانش‌بنیان، بسیاری از ساختارهای اقتصادی را جابه‌جا می‌کند.
سورنا ستاری عصر امروز در جلسه ستاد اقتصاد دانش‌بنیان آذربایجان شرقی از قانون جهش تولید دانش‌بنیان که رئیس‌جمهوری سوم خرداد امسال آن را ابلاغ کرد به‌عنوان قانونی بسیار مترقی یادکرد و افزود: این قانون نتیجه سه سال همکاری دولت با مجلس شورای اسلامی است که آینده ۲۰ سال کشور در توسعه اقتصاد دانش‌بنیان است.
وی اضافه کرد: ظهور شرکت‌های خلاق، توسعه روش‌های تأمین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان، تسهیل صدور ضمانت‌نامه‌ها، امکان استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان در مکان‌های شهری، اتصال صنایع بزرگ به حوزه نوآوری، امکان سرمایه‌گذاری بانک‌ها در شرکت‌های دانش‌بنیان از مزایای این قانون است.
رئیس بنیاد ملی نخبگان، توسعه ارتباط شرکت‌های بزرگ با دانشگاه‌ها، معافیت مالیاتی حقوق افراد شاغل در پارک‌های علم و فناوری، امکان واگذاری اراضی پارک‌های علم و فناوری به شرکت‌های دانش‌بنیان و حذف عوارض واردات ماشین‌آلات را از دیگر مزیت‌های قانون جهش تولید دانش‌بنیان برشمرد.
وی همچنین بر لزوم جذب سرمایه‌گذاری بخش خصوصی برای طرح‌های پژوهشی و کاهش ریسک سرمایه‌گذاری و رفع موانع موجود در این زمینه تأکید کرد.

استاندار آذربایجان شرقی هم توجه به اقتصاد دانش‌بنیان را راه برون‌رفت از مشکلات کنونی کشور دانست و با اشاره به فعال‌شدن ۴ کمیته تخصصی در ستاد اقتصاد دانش‌بنیان استان گفت: سه کمیته فرهنگی، فضای مجازی و آینده‌پژوهی نیز در این ستاد راه‌اندازی می‌شود.
عابدین خرم استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان برای رشد و توسعه اقتصاد استان، حل مشکلات فراروی توسعه استان از طریق شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور، ایجاد اشتغال برای دانشجویان با استفاده از خدمات دانش‌بنیان و توسعه صادرات فناوری از استان را چهار برنامه اساسی استان در این حوزه اعلام کرد.
در این نشست خانه خلاق و نوآوری مرند و مرکز تحقیقات کربن سبز و یک شرکت دانش‌بنیان فعال در زمینه گوگردزدایی از روغن‌های پایه در مرکز رشد دانشگاه صنعتی سهند به‌صورت تصویری افتتاح شد.
پیش‌ازاین نشست، مسائل، مشکلات، نیازها و درخواست‌های نخبگان فعال استان در حوزه اقتصاددانش بنیان با حضور معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور بررسی شد.

منبع خبر