شتابدهنده های حوزه تجهیزات پزشکی و صنعت

شتابدهنده ها همواره یکی از بهترین حامیان ایده های خلاق و نوآورانه بوده و هرلحظه در حال تلاش برای گسترش و پیشرفت استارتاپ ها و نوآوری ها می باشند. همانند هر حوزه‌ای، در حوزه تجهیزات پزشکی و صنعت نیز شتاب‌دهنده‌هایی وجود دارد که به کمک استارت‌آپ‌ها و کسب‌وکارهای جدید آمده و آنها را در به وقوع پیوستن اهداف خودشان یاری می‌کنند.

در هر کشوری برای افزایش کارایی مراکز درمانی و بهداشتی، نیاز به تجهیزات پزشکی و صنعتی می‌باشد. در کشور ما باتوجه‌به نیاز روزافزون به تجهیزات پزشکی و صنعتی، شرکت‌های مختلفی از جمله شرکت‌های دانش‌بنیان و شتابدهنده در این راستا دست‌به‌کار شده‌اند تا بتوانند با حمایت از استارتاپ‌های این حوزه، تجهیزات پزشکی و صنعتی مورداستفاده در مراکز درمانی و بهداشتی را به‌روزتر کنند.

شتاب‌دهنده فعال در حوزه تجهیزات پزشکی و صنعت، با کمک صاحبان ایده یا استارت‌آپ‌هایی که در این حوزه فعالیت دارند، تجهیزات پزشکی که قدیمی را؛ با تجهیزات پزشکی و صنعتی مدرن و به‌روز جایگزین می‌کنند که این امر سبب افزایش کارایی و عملکرد مراکز درمانی و پزشکی می‌شود.

حال در این مقاله قصد داریم به معرفی ۱۰ شتابدهنده حوزه تجهیزات پزشکی و صنعت بپردازیم.

Synaps

شتابدهنده سیناپس توسط شرکت پیشتاز طب که در سال ۱۳۷۷ آغاز کارکرده بود، تأسیس شد که هدف از تأسیس آن ایجاد بستری برای تحقق اهداف و ایده‌های نوآورانه و حمایت از خلاقیت‌های استارت‌آپ‌ها در حوزه تجهیزات پزشکی و صنعت می‌باشد. تفاوتی که شتابدهنده سیناپس نسبت به شرکت پیشتاز طب داشت، این بود که محدودیتی به نسبت به حوزه‌های تشخیص و IVD نداشت و به‌صورت تخصصی در حوزه‌های سلامت و تجهیزات پزشکی و صنعتی فعالیت می‌کرد. شتابدهنده سیناپس رابط بین صاحبان ایده و کارفرمایان با صنعت و سرمایه گزاران می‌باشد که مقر اصلی این شتابدهنده در تهران می‌باشد.

شتابدهنده سیناپس، برای حمایت از ایده‌ها و استارت‌آپ‌ها، اهداف و برنامه‌هایشان را با پشتیبانی شرکت خوش‌سابقه پیشتاز طب، تعیین و در راستای تحقق و عملی کردن ایده‌های خلاقانه استارت‌آپ‌ها تلاش می‌کند.

این شتابدهنده با کمک به صاحبان ایده، با تغییرات کاربردی ارزش آن ایده ها را افزایش داده و زمینه ی پوشاندن جامه عمل به ایده‌ها را فراهم می می‌سازد البته شتابدهنده سیناپس فقط مخصوص ایده‌ها و طرح‌های استارت‌آپی نبوده و یکی دیگر از حمایت‌های این شتابدهنده؛ ارائه مشاوره، منتورینگ و آموزش‌های تخصصی در خصوص فضای کاری استارت‌آپ‌ها است که باعث افزایش کارایی هرچه بیشتر ایده شده و با قرارگرفتن آن زیر ذره‌بین متخصص‌های باتجربه از زوایای مختلف، بهترین راه برای به تحقق رسیدن آن ایده در بالاترین کارایی، به صاحب ایده و استارت‌آپ ارائه می‌شود.

یکی دیگر از کمک‌هایی که از طرف این مجموعه برای استارت‌آپ‌ها ارائه می‌شود، آشناکردن تیم‌ها با سرمایه‌گذارها می‌باشد که البته در اکثر مواقع سرمایه‌گذارها خود شتابدهنده است که این سرمایه‌گذاری را به زمان مشخصی محدود نمی‌کنند.

اهداف و چشم‌اندازهای شتابدهنده سیناپس

فعالیت‌های قبلی سیناپس و همچنین شرکت پیشتاز طب، عملاً در راستای اهداف پزشکی و سلامت بود ولی در چند دهه اخیر شتابدهنده سیناپس تمرکز اصلی خودش را در راستای پیشگیری و تشخیص به‌موقع یک بیماری با استفاده از تجهیزات پزشکی و صنعتی مدرن قرار داده است. این شتابدهنده با تمرکز بر روی پیشگیری و تشخیص بیماری‌ها در صدد ساخت تجهیزات پزشکی و صنعتی به‌روز به‌منظور افزایش کیفیت و طول عمر مفید انسان‌ها می‌باشد.

شتابدهنده حوزه تجهیزات پزشکی و صنعت

شتابدهنده پرسیس ژن در سال ۱۳۹۵ در تهران تأسیس شد با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری به‌عنوان شتابدهنده تخصصی حوزه تجهیزات پزشکی و صنعت و در زمینه‌های سلول‌های بنیادی و بیوتکنولوژی آغاز به کارکرد که عمده حوزه‌های فعالیت این شتابدهنده تخصصی در حوزه‌های تجهیزات پزشکی و صنعت، سلامت، زیست‌فناوری دارویی و پزشکی، محصولات مشتق از پلاسما، سرم‌های درمانی، واکسن‌های انسانی و دامی، داروهای گیاهی، دارو با منشأ طبیعی و طب نوساخته (سلول‌های بنیادی) می‌باشد. شتابدهنده پرسیس ژن با ساختاری نوین خود در حوزه سلامت، ارتباط نزدیکی با بازار و صنعت ایجاد کرده است که باعث می‌شود استارت‌آپ‌هایی که با این شتابدهنده در ارتباط هستند مشکل چندان سختی نسبت به بقیه استارت‌آپ‌ها در خصوص فروش محصولات و ورود به بازارهای تجارتی نداشته باشند. شتابدهنده پرسیس ژن امروزه در ۱۹ استان کشور، در شهرهایی همچون مشهد، تبریز، اصفهان، ارومیه و دیگر شهرها در حال فعالیت تخصصی در حوزه‌های مختلف می‌باشند.

اهداف و چشم‌اندازهای شتابدهنده پرسیس ژن

شتابدهنده پرسیس ژن، اهدافی مختلف و از طرفی چشم‌انداز وسیعی را دارد تا بتواند مرزهای فعالیت خودش را در استان‌های مختلف کشور با جذب متخصص‌های جوان و خلاق در زمینه‌های فعالیت خودش گسترش دهد و از طرفی در خصوص حضور و همکاری در عرصه‌های بین‌المللی در حوزه‌ تجهیزات پزشکی و صنعت و  بستن قرارداد با شرکت‌های دارویی برتر جهان؛ برنامه‌هایی ویژه‌ای دارد.

از سوی دیگر شتابدهنده پرسیس ژن، قصد ایجاد زمینه‌های رشد و فعالیت برای افراد تازه فارغ‌التحصیل و همچنین از حمایت صاحبان ایده را دارد تا بتواند برندهای این افراد را در عرصه‌های پزشکی و تجهیزات پزشکی و صنعت گسترش بدهد.

شتابدهنده پرسیس ژن در سال‌های فعالیت خود، خدمات قابل قبولی همچون ساخت فضاهای کاری و اداری مانند  ارائه آزمایشگاه‌ها و فضاهای استقرار فیزیکی، حتی در اختیار دادن نیروهای انسانی برای متقاضیان، دادن مشاوره و منتورینگ‌های تخصصی در حوزه‌های مختلف از حمله تجهیزات پزشکی و صنعت و مهم‌تر از همه، فروش محصولات تولید شده در آزمایشگاه‌ها و ارائه ضمانت‌نامه برای استارت‌آپ‌های حوزه تجهیزات پزشکی و صنعت می‌باشد.

در این مجموعه تیم‌ها و استارت‌آپ‌ها در مدت‌زمان‌های معین نسبت به طرح و زمینه فعالیت، خدمات پیش شتابدهی و پسا شتابدهی را دریافت می‌کنند و به‌غیراز مشاوره‌هایی در زمینه‌های فعالیت هر یک از تیم‌ها و استارت‌آپ‌ها، در خصوص ایجاد راهبردی کسب‌وکار و همچنین چگونگی دریافت کارت بازرگانی و ثبت شرکت دانش‌بنیان آموزش داده می‌شود.

شتابدهنده حوزه تجهیزات پزشکی و صنعت

شتابدهنده پرتقال در سال ۱۳۹۶ در حوزه علم و فناوری‌های زیستی آغاز به کارکرد که در دی‌ماه سال ۱۳۹۷ با نام شتابدهنده پرتقال به‌صورت رسمی ثبت شد که مقر اصلی این شتابدهنده در تهران می‌باشد.

حوزه‌های فعالیت شتابدهنده پرتقال در زمینه‌های تجهیزات پزشکی و صنعت، آرایشی و بهداشتی، مواد غذایی و مکمل‌ها، سلامت دیجیتال، تجهیزات تشخیص و آزمایشگاهی و کشاورزی می‌باشد که مأموریت اصلی این شتابدهنده، باتوجه‌به مدل‌ها و استانداردهای بین‌المللی، حمایت از استارت‌آپ‌ها می‌باشد.

اهداف و چشم‌اندازهای شتابدهنده پرتقال

شتابدهنده پرتقال باتوجه‌به استانداردهایی که شرکای بین‌المللی و استانداردهای شرکت‌های هم راستا با محصولات و زمینه‌های فعالیت تیم‌های شتابدهنده در صدد آن است که محصولات تولید شده را در هر زمینه‌ای ارتقای کیفی داده و همچنین با حفظ طرح اصلی ایده‌های استارت‌آپ‌ها، آنها را با تغییرات مناسب، کارآمدتر کند تا بتوانند سهم‌های بیشتری در بازارهای تجارتی خارجی و داخلی داشته باشد.

شتابدهنده پرتقال با زیرساخت‌های گسترده، برنامه شتابدهی خود را در جهت بازاریابی و برندسازی، سرمایه‌گذاری بذری و خطرپذیر، تدوین و اجرای مراحل تجاری‌سازی، توانمندسازی و مربیگری و در نهایت هدایت و مشارکت در پروژه‌های تحقیق و توسعه قرار داده است.

شتابدهنده حوزه تجهیزات پزشکی و صنعت

شتابدهنده متاسل در سال ۱۳۹۵ توسط آقای اعلمی دوست با همکاری با معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و با حمایت شرکای بخش خصوصی و همچنین زیر نظر دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه علوم پزشکی مشهد، تأسیس شد.

شتابدهنده متاسل یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌ها در حوزه‌های تجهیزات پزشکی و صنعت و همچنین سلامت الکترونیکی می‌باشد.

فعالیت‌های شتابدهنده متاسل محدود به حوزه‌های تجهیزات پزشکی و صنعت یا سلامت الکترونیک نبوده و علاوه‌برآن در حوزه‌هایی همچون خدمات و ارائه محصولات آموزشی، محصولات تشخیص و درمان نیز فعالیت دارد که هدف از این فعالیت‌ها حمایت از کار آفرینان و استارت‌آپ‌هایی است که در تلاش برای رشد و رونق اقتصاد و بالابردن سطح کیفی تجهیزات پزشکی و صنعتی می‌باشد.

اهداف و چشم‌اندازهای شتابدهنده متاسل

شتابدهنده متاسل، با ارائه خدمات پیش شتابدهی و پسا شتابدهی قصد برنامه‌ریزی دقیق برای ارتقای سطح کیفی محصولات و افزایش سلامت محصولات ارائه شده را دارد و از طرفی با بستن قراردادهایی با شرکای بین‌المللی و گسترش فضای کاری خود، قصد در توانمندسازی ظرفیت‌های تولید و همچنین ایجاد اشتغال و تولید محصولات الکتریکی در حوزه سلامت و تجهیزات پزشکی و صنعت را دارد.

شتابدهنده حوزه تجهیزات پزشکی و صنعت

شتابدهنده سکو، توسط جمعی از سرمایه‌گذارهای متخصص در حوزه‌های سلامت دیجیتال و تجهیزات پزشکی و صنعتی، در مردادماه ۱۳۹۸ در تهران برای استارت‌آپ‌های نو پا و همچنین کسب‌وکارهای کوچکی که برای واردشدن به بازار مسیر مشخصی نداشتند، تأسیس شد. این شتابدهنده با محوریت کودک و سالمند، سال‌هاست که در حوزه‌های تجهیزات پزشکی و صنعتی، فناوری‌های زیستی و دارویی خدمات ارزشمندی را ارائه داده است.

در سبک‌کاری شتابدهنده سکو، ابتدا کسب‌وکارها و ایده‌هایی که درصد موفقیت بیشتری در  حوزه‌های فوق دارند شناسایی شده و برای آنها فضاهای کاری مناسبی ارائه می‌شود که باعث فراهم شدن زمینه برقراری ارتباط بین مربیان و منتورهای متخصص این حوزه می‌شود.

در این شتابدهنده بسیاری از کسب‌وکارها و ایده‌های منحصر به که درصد موفقیت زیادی را دارا هستند، جوانان و دانشجویان تحصیل‌کرده در رشته‌های پزشکی، مهندسی پزشکی، پیراپزشکی و فناوری زیستی – دارویی می‌باشند که تجربه و توانایی کافی برای ایجاد یک کسب‌وکار نوپا را ندارند و نمی‌توانند جایگاهی را در بازار کار برای خود ایجاد کنند که این شتابدهنده با استفاده از منتورها و صاحب‌نظران کسب‌وکارها در حوزه‌های مختلف به‌صورت حرفه‌ای از این افراد حمایت کرده و باعث پیشرفت و ترقی آنان می‌شود.

اهداف و چشم‌اندازهای شتابدهنده سکو

شتابدهنده سکو، اهداف خودش را در زمینه‌های مربیگری کسب‌وکارها، ایجاد فضاهای کاری اشتراکی، مشاوره و آموزش‌های تخصصی، تأمین سرمایه اولیه برای صاحبان ایده و همچنین آماده‌کردن تیم‌ها و استارت‌آپ‌ها برای جذب سرمایه؛ پایه‌گذاری کرده هست.

شتابدهنده حوزه تجهیزات پزشکی و صنعت

شتابدهنده هوشمند سلامت در سال ۱۳۹۶ تأسیس شد و در سال‌های جاری در حوزه‌های مختلفی از جمله تجهیزات پزشکی و صنعت‌، تغذیه، تصویربرداری پزشکی و پیشگیری، اتاق اورژانس و جراحی، رباتیک پزشکی به‌صورت تخصصی و حرفه‌ای در حال فعالیت می‌باشد و برای استارت‌آپ‌های نو پا، همانند دیگر شتاب‌دهنده‌های مشابه؛ خدماتی همچون ایجاد فضای کاری، ایجاد سرمایه اولیه و بذری، منتورینگ، آموزش و مشاوره‌های تخصصی را ارائه می‌دهند.

مقر اصلی این شتابدهنده در پارک علم و فناوری استان قزوین می‌باشد که با شرکت‌ها و استارت‌آپ‌های مختلفی در ضمینه افزایش کیفیت تجهیزات پزشکی و صنعتی و آموزش های مجازی یا الکترونیکی در حوزه‌های سلامت، فعالیت می‌کند.

اهداف و چشم‌اندازهای شتابدهنده هوشمند سلامت

شتابدهنده هوشمند سلامت باهدف ایجاد افزایش آگاهی عمومی مردم و ایجاد پل ارتباطی بین سایر بخش، از تولیدکنندگان فعال در حوزه‌های مختلف سلامت و تجهیزات پزشکی و صنعت حمایت می‌کند.

شتابدهنده حوزه تجهیزات پزشکی و صنعت

شتابدهنده هلثینو در سال ۱۳۹۷ در تهران تأسیس شد. این شتابدهنده به‌منظور رفع نیازهای تیم‌ها و کارآفرین‌های مستعد و خلاق تأسیس شده است که در فرایندهای تیم‌سازی، ایده‌پردازی، توسعه بازار و محصول به مشکلات این تیم‌ها پاسخ دهد.

  شتابدهنده هلثینو برای مطالعات و تحقیقات بر روند سرمایه‌گذاری سلامت و تجهیزات پزشکی و صنعت، خود را آماده سرمایه‌گذاری در تیم‌های جوان، خلاق و پور شور که در حوزه‌های خودشان در حال دست‌وپنجه نرم کردن با مشکلات هستند، اعلام کرده است. حوزه‌های موردعلاقه این شتابدهنده، حوزه‌های تجهیزات پزشکی و صنعت، سلامت الکترونیک و بیوتکنولوژی می‌باشد که در همین راستاها هم بر روی تیم‌ها و استارت‌آپ‌ها سرمایه‌گذاری کرده و آنها را آماده ی ورود به بازار کار می‌کند.

اهداف و چشم‌اندازهای شتابدهنده هلثینو

شتابدهنده هلثینو با چشم‌اندازی تقریباً متفاوت با دیگر شتاب‌دهنده‌های این حوزه، بر روی استارت‌آپ‌های برتر در حوزه‌های تجهیزات پزشکی و صنعت و فناوری‌های نوین دارویی قصد سرمایه‌گذاری دارد و از طرفی به دنبال تسهیل و بهینه‌سازی روند تبدیل ایده‌های نوآورانه به فناوری‌های مورد قبول بازار می‌باشد.

شتابدهنده حوزه تجهیزات پزشکی و صنعت

شتابدهنده تحلیلگران در سال ۱۳۹۹ در شهر تبریز با عقد قرارداد با پارک علم و فناوری استان آذربایجان شرقی آغاز به فعالیت کرد. این شتابدهنده متشکل از چندین دپارتمان خدماتی است که یکی از این دپارتمان‌ها، دپارتمان تجهیزات پزشکی و صنعت می‌باشد که باتوجه‌به اهمیت سلامت فردی؛ این دپارتمان آغاز به کارکرده است.

سلامت هر فرد اهمیت بالایی دارد و نیاز می‌باشد که هر کس بتواند از خدمات درمانی موجود در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی استفاده کند. در این مراکز یکی از الزامات اصلی برای ارائه خدمات، وجود تجهیزات پزشکی و صنعتی مناسب و کارآمد می‌باشد. این شتابدهنده از استارت‌آپ‌ها و ایده‌هایی که بتواند تجهیزات پزشکی و صنعتی مدرن و نوینی را فراهم کند؛ اعلام استقبال کرده است که افراد می‌توانند با مراجعه به وب‌سایت این شتابدهنده و تکمیل فرم درخواست شتابدهی از خدمات این مجموعه بهره‌مند شوند.