شهر هوشمند

هرساله به تعداد شهرهای هوشمند افزوده می‌شود که موقعیت‌های سودآور زیادی را به ارمغان می‌آورد. در همین راستا شتابدهنده حوزه شهر هوشمند با حمایت‌های گسترده از ایده‌های افراد و با استفاده از سابقه قدرتمند خود می‌تواند آن ایده‌ها را به یک واقعیت پر‌سود تبدیل کند. اگر شما هم ایده‌ای در این حوزه داشته باشید می‌توانید به ما بپیوندید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و درخواست شتابدهی از طریق لینک زیر اقدام نمایید.

شهر هوشمند شتابدهنده تحلیلگران تبریز

پیش‌بینی شده که بیش از شصت درصد مردم جهان در سال‌های نه‌چندان دور به شهرنشینی رو می آورند. با افزایش جمعیت جهان و رشد روند شهرنشینی تأمین منابع و نیازهای مردم نظیر مواد غذایی و انرژی موردنیاز با روش‌های دیرینه و سنتی ممکن نیست. در این حالت با هوشمند سازی شهرها برای بهبود و تسهیل زندگی بشر می‌توان کمک کرد.
شهر هوشمند یا اسمارت سیتی (Smart City) به ناحیه‌ای از شهر گفته می‌شود که بر پایه اینترنت اشیا، هوش مصنوعی و فناوری اطلاعات و ارتباطات ایجادشده که هدف آن از بین بردن چالش‌های شهری مثل حمل‌ونقل و ترافیک، اقتصاد، محیط‌زیست و اجتماعی و فرهنگی است.
مردم برای برقراری ارتباط با اکوسیستم‌های یک شهر هوشمند از تلفن‌های هوشمند، اتومبیل‌ها و خانه هوشمند استفاده می‌کنند. این ابزارها باعث ایجاد فواید فراوانی برای کسب‌وکارها شهروندان می‌شود. در یک شهر هوشمند داده‌ها و اطلاعات به‌دست‌آمده از شهروندان و دستگاه‌ها جمع‌آوری و پردازش می‌شود و تصمیماتی برای آن‌ها در حوزه‌های مختلف شهری گرفته می‌شود.

شهر هوشمند شتابدهنده تحلیلگران
اهمیت شهر هوشمند شتابدهنده تحلیلگران

اهمیت شهر هوشمند

شهر هوشمند شتابدهنده تحلیلگران

با گسترش شهرنشینی و رشد سریع تکنولوژی و فناوری؛ هوشمند سازی و استفاده از امکانات شهرهای هوشمند به‌خودی‌خود اثبات کرده است که معیشت مردم برای توسعه پایدار همچون پایداری اجتماعی، اقتصادی و زیست‌محیطی نیاز به هوشمند سازی شهرها دارد. همچنین عواملی ازجمله تغییرات آب‌وهوا، تورم و جمعیت مسن باعث شده که شهرهای هوشمند از اهمیت بسیاری برخوردار باشند.
جایگزینی ماشین‌ها و دستگاه‌ها به‌جای نیروی کار انسانی موجب افزایش سرعت کار، کاهش هزینه‌ها و صرفه‌جویی در وقت شده. علاوه بر این استفاده صحیح از منابع انرژی باعث حفظ محیط‌زیست می‌شود. رشد اطلاعات و فناوری‌های مدرن نیز موجب توسعه در حوزه اداره امور شهری شده که بی‌توجهی به این مسئله موجب بی‌نظمی و عدم ارائه خدمات مناسب برای مردم می‌شود.

کاربردهای شهر هوشمند

اهمیت شهر هوشمند شتابدهنده تحلیلگران

با رشد و گسترش مناطق شهری و شهرنشینان، فناوری هوشمند نیز برای ارائه خدمات مناسب به شهروندان، ارتقا یافته و روزبه‌روز استقبال از شهرهای هوشمند در حال افزایش می‌باشد. شهر هوشمند در حوزه‌های متعددی برای خدمت‌رسانی به مردم تلاش می‌کند. برای مثال در حوزه‌هایی همچون مدیریت ترافیک، آب‌وهوا، پارک ماشین، ارائه خدمات داخل خانه‌ها، ساختمان‌ها و همچنین در مکان‌های عمومی بسیار پرکاربرد می‌باشد.
تمامی تکنولوژی‌های موجود در شهر هوشمند جهت افزایش رفاه شهروندان بوده و افراد با استفاده از آن می‌توانند زندگی آسان‌تر داشته باشد.

کاربرد شهر هوشمند شتابدهنده تحلیلگران
تماس با ما شتابدهنده تحلیلگران 2

کارشناسان شتابدهنده حوزه شهرهوشمند همه روزه پاسخ گوی سوالات افراد می باشند جهت دریافت مشاوره رایگان و ارتباط با ما از طریق لینک زیر اقدام نمایید.

مدیریت آب و هوا

یکی از ویژگی‌های شهر هوشمند، گردآوری اطلاعات آلودگی هوا و پیش‌بینی آلودگی‌های روزهای آینده است. نرم‌افزار مدیریت هوا برای تجزیه‌وتحلیل داده‌های آلودگی هوا و پیش‌بینی تولید آلاینده‌های گازی طراحی‌شده. بااینکه نمی‌توان آلودگی هوا را برطرف کرد ولی می‌توان منبع تولید آن را شناسایی کرد.

مدیریت ترافیک

توقف طولانی‌مدت خودروها در ترافیک علاوه برافزایش گازهای گلخانه‌ای، آسیب‌های روانی برای رانندگان و مسافران به همراه دارد. هر شهر هوشمند باید راه‌حلی فناورانه برای مدیریت و کنترل ترافیک داشته باشد.
برای مثال طراحی و تولید حس‌گرهای هوشمندی که جریان ترافیک یک بازه زمانی را به یک پلتفرمی بفرستد و پلتفرم با تجزیه داده‌ها، چراغ‌های ترافیکی را طوری تنظیم کند که ترافیک کاهش یابد.

پارک ماشین

پارک کردن خودرو در کلان‌شهرها یکی از معضلات جدی برای رانندگان به‌حساب می‌آید. یک مشکل جدی و مهم که موجب آلودگی هوا، ترافیک و همین‌طور اتلاف وقت می‌شود.
سنسورهایی وجود دارد که تعداد خودروهای درون پارکینگ را مدیریت و پرداخت هزینه‌ها را به‌صورت خودکار یا دستی انجام می‌دهند. همچنین بعضی از این سنسورها مدت‌زمان پارک اتومبیل در یک محوطه و فضاهای خالی پارکینگ را به رانندگان اطلاع می‌دهد.

مدیریت پسماند

با کاهش بهره‌وری جمع‌آوری زباله‌ها و پسماندهای غیرقابل استفاده محیط‌زیست در معرض خطر قرار می‌گیرد. نوعی حسگر روی سطل‌های زباله هوشمند نصب‌شده که پس از پر شدن سطل زباله یک پیام به تلفن هوشمند مدیریت پسماندها فرستاده می‌شود تا تخلیه آن‌ها توسط کامیون انجام شود.
هوشمند سازی سطل‌های زباله و نصب حسگرهای هوشمند روی زباله‌دان‌ها مزایایی مانند بهبود پاکیزگی خیابان‌ها و همچنین تشویق مردم برای بازیافت و استفاده از انرژی تجدید پذیر دارد.

روشنایی هوشمند

هوشمند سازی سیستم‌های روشنایی علاوه بر زینت و زیبایی منافع دیگری مثل بالا بردن عملکرد و کارکرد خانه دارد. طبیعتاً رنگ و شدت نور تأثیر زیادی در کارآیی افراد دارد. امکانات روشنایی هوشمند باعث شده که کارایی افراد در موقعیت‌های مختلف منزل افزایش یابد. از اصلی‌ترین فواید این سیستم‌ها می‌توان به کنترل از راه دور، نورپردازی، ایجاد زمان‌بندی روشن و خاموش شدن و صرفه‌جویی در مصرف انرژی اشاره کرد.

کشاورزی هوشمند

با توجه به اینکه هدف اصلی شهرهای هوشمند تسهیل و آسانی زندگی مردم است، کشاورزی هوشمند نیز با تکنولوژی‌های مختلفی مانند سنسورها و نرم‌افزارها، سعی در اصلاح کردن کیفیت محصولات و کاهش نیروهای انسانی دارد. از مزایای کشاورزی هوشمند نیز می‌توان به افزایش کمیت و کیفیت محصولات، صرفه‌جویی در مصرف آب، کاهش هزینه، نظارت از راه دور و حفظ محیط‌زیست اشاره کرد.

خانه هوشمند

هوشمند سازی خانه‌ها فقط اختصاص به پارکینگ ریموت دار یا وصل کردن سیستم امنیتی به خانه‌ها نیست؛ بلکه مربوط به وصل کردن همه‌ی اشیای خانه ازجمله ساعت و پنجره و حتی پرده به اینترنت است. شما با استفاده از سیستم هوشمند خانه می‌توانید کنترل هر یک از وسیله‌های داخل منزل را از دور به دست بگیرید.

درآمدزایی از شهر هوشمند

درآمدزایی شهر هوشمند شتابدهنده تحلیلگران

باتوجه به اینکه جمعیت کل جهان به شهرنشینی روی می آورند هزینه‌های بیشتری هم برای شهرها به دنبال خواهد داشت. از افزایش مصرف انرژی گرفته تا خدمات عمومی بیش‌ازحد؛ اما آن‌ها همچنین محرکی برای نوآوری هستند. بااینکه ما می‌توانیم شهرها را فقط به‌صورت محدودی گسترش دهیم ولی باید در نحوه استفاده از منابع، زمان و سرمایه‌مان هوشمندتر باشیم. شورای شهر با شهر هوشمند نه‌تنها می‌توانند از افزایش هزینه‌ها جلوگیری کنند، بلکه می‌توانند منابع جدید درآمدی را از طریق طرح‌های شهر هوشمند ایجاد کنند.

درآمدزایی شهر هوشمند شتابدهنده تحلیلگران
کسب سرمایه شهر هوشمند شتابدهنده تحلیلگران

برای رشد شهرهای هوشمند نیز باید سنسورها و نرم‌افزارها طوری طراحی‌شده باشند که استفاده از آن برای همه مردم ازجمله تولیدکنندگان، توسعه‌دهندگان، دولت و مردم عادی آسان باشد. برای مثال، به‌جای فروش تجهیزات پزشکی گران‌بهایی همچون ام آر آی به‌صورت مبلغ کل، تأمین‌کننده درصدی از هر بیمارستان درازای هر بار اسکن بگیرد یا با کشاورزی هوشمند، محصولاتی در هر قسمتی از شهر برداشت کند و می‌توان حتی از پشت‌بام نیز در کسب درآمد استفاده نمود.

شهر هوشمند و شتابدهنده تحلیلگران

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی، شهرها باگذشت زمان به شهرهای هوشمندتری تبدیل می‌شوند. باگذشت زمان هرروزه فرصت‌های شغلی جدیدی برای علاقه‌مندان این حوزه ایجاد می‌شود که فرصت‌های پرسودی را برای آنان به وجود می‌آورد.
شتابدهنده تحلیلگران حامی تمامی ایده‌ها در راستای شهر هوشمند می‌باشد که با حمایت‌های مالی، آموزش و منتورینگ کمک می‌کند تا افراد بتوانند ایده‌های خود را به واقعیت تبدیل کنند. اگر شما هم در این حوزه ایده‌ای دارید که نیاز به حمایت دارد می‌توانید با ما در این زمینه، همکاری کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و درخواست شتابدهی از طریق لینک زیر اقدام نمایید.

شتابدهنده تحلیلگران تبریز

آخرین مقالات